دات نت نیوک

دیجیتال مارکتینگ چیست | معرفی تکنیکهای نوین دیجیتال مارکتینگ

03 اردیبهشت 1397 19:01 | 0 نظر | 567 بازدید | امتیاز: 1 با 2 رای

دیجیتال مارکتینگ (digital marketing) به استفاده از رسانه‏ های جدید دردنیای تجارت اطلاق میشود که این بازاریابی دیجیتال بسیار به اینترنت وابسته می باشد و نام دیجیتال مارکتینگ را به خود گرفته است. در واقع می توان گفت به تمام فعالیتهایی که به منظور تبلیغ محصول، خدمات، برندها و بررسی رفتار مشتری در بستر اینترنت صورت میگیرد دیجیتال مارکتینگ گفته می شود. اگر بخواهیم دیجیتال مارکتینگ را با بازاریابی سنتی مقایسه کنیم، در واقع برخلاف بازاریابی سنتی، در دیجیتال مارکتینگ مشتریان بیشترین اهمیت را دارند به همین منظور شرکت ها با استفاده از ابزارهای مختلف مانند  وب سایت، ایمیل، موبایل، شبکه های اجتماعی سعی در تحلیل رفتار مشتری می کنند تا تبلیغات خود را در زمان مناسب و بر روی طیف وسیعی از کاربران منتشر نمایند تا در نتیجه بتوانند بهترین بازخورد را دریافت نمایند.امروزه تعداد کاربران اینترنت بسیار زیاد شده و تمامی شرکت های متوجه شده اند که برای موفقیت باید در اینترنت حضور فعال داشته باشند و از فضای آن برای جلب مشتری جدید و معرفی کالا و خدمات خود استفاده کنند و برای این کار ناچار هستند که از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتالی بصورت موثر استفاده کنند.
دیجیتال مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، دیجیتال مارکتینگ استفاده از ابزارها و روش های بازاریابی به صورت دیجیتال است. با استفاده از ابزارهای دیجیتال می توان بازاریابی را به صورت نوین انجام داد، بسیاری از افراد این تصور را دارند که بازاریابی اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ به یک معنا هستند، در حالیکه اینطور نیست و دیجیتال مارکتینگ شامل تمام رسانه های دیجیتال می شود اما بازاریابی اینترنتی بر روی بازاریابی در بستر اینترنت فعالیت دارد. به عنوان مثال استفاده از SMS به عنوان یک ابزار تبلیغاتی جز رسانه ها و روش های دیجیتال مارکتینگ محسوب میشود اما در بازاریابی اینترنتی کاربردی ندارد. به همین دلیل می توان گفت که بازاریابی اینترنتی از روش های بازاریابی است که زیرشاخته دیجیتال مارکتینگ قرار میگیرد.

Digital marketing مزایای بسیار زیادی را شامل می شود که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

    دسترسی سریع تر به مخاطب هدف
    قابلیت انتخاب مخاطب هدف بر اساس مکان، جنسیت، تحصیلات، شغل و... در پلتفرم های مختلف
    اندازه گیری اتفاقات و سنجه های مختلف
    قابلیت بهبود سیستم در سریعترین زمان
    امکانات متنوع تبلیغاتی
    قیمت مناسب تبلیغات و مدیریت کمپین های تبلیغاتی

موارد فوق تنها بخشی از مزایای دیجیتال مارکتینگ هستند، ضمن اینکه این تصور در مورد انواع روش های بازاریابی اینترنتی وجود دارد که ارزان بودن مهمترین مزیت آنهاست در حالیکه بازاریابی دیجیتالی گرچه این امکان را دارد که با روش های ارزان قیمت شروع شود، اما اگر بخواهیم به صورت اصولی و حساب شده اقدام به طراحی کمپین های تبلیغاتی بکنیم و برنامه ریزی استراتژیک مناسب داشته باشیم، با بودجه کم نمیتوانیم این کار را انجام دهیم.

استفاده بهینه از تمام این ابزارها در دنیای دیجیتال، می تواند سینرژی مناسبی را جهت گسترش یک کسب و کار در اینترنت ایجاد نماید. به عبارت دیگر، دیجیتال مارکتینگ به استفاده مناسب از ابزارهای دیجیتالی جهت ایجاد معماری و ساختار حرفه ای در بستر اینترنت و گسترش آنها از طریق هدف گذاری و تعیین استراتژی مناسب در این زمینه اطلاق می شود. برخی از مواردی که به بازاریابی اینترنتی مرتبط هستند عبارتند از :

    بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای : بازاریابی درونگرا یا inbound marketing و روش های مختلف مرتبط با آن، بر این اساس بنا شده اند که به جای اینکه فروشنده به دنبال مشتری باشد، مشتری به فروشنده مراجعه نماید و از طریق روش های مختلف مانند سئو، بازاریابی محتوا و... وب سایت شما بتواند مخاطب هدف را به سمت خود جذب کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بازاریابی درونگرا، مقاله بازاریابی درونگرا چیست را مطالعه نمایید.در این روش سعی میشود محتوی سایت به گونه نوشته و بهینه شود که مشتری را در مسیرش از کسب آگاهی تا قرار گرفتن در موقعیت خرید و سپس تبدیل شدن به مشتری هدایت کند و در این مسیر اطلاعات لازم برای مشتری باید بصورت انواع مختلف محتوی آماده و در اختیار او قرار بگیرد.
    بازاریابی چریکی : استفاده از روش های خلاقانه جهت معرفی محصول به مشتری، به گونه ای که توجه او را جلب کند و باعث شود که مشتریان در مورد برند شما صحبت کنند را بازاریابی چریکی می گویند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله بازاریابی چریکی چیست را مطالعه نمایید.
    بازاریابی ویروسی : با گسترش شبکه های اجتماعی و استفاده مردم از آنها و افزایش اهمیت رسانه های اجتماعی، تبلیغات به صورت دهان به دهان و به اشتراک گذاشتن رسانه های اجتماعی توسط افراد، اهمیت بالایی پیدا کرده است. استفاده از بازاریابی ویروسی و تولید رسانه های اجتماعی به گونه ای که باعث شود افراد مختلف جامعه بیشتر در مورد آن صحبت کنند و رسانه های اجتماعی شما را به اشتراک بگذارند در حال گسترش است و جز روش های بازاریابی اینترنتی محسوب می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله بازاریابی ویروسی چیست را مطالعه نمایید.یکی از مهم ترین مشخصات شبکه های اجتماعی رایگان بودن استفاده از آنها و همچنین محبوبیت آنها برای میلیونها کاربر در سراسر جهان میباشد.با استفاده از شبکه های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ میتوان با ایجاد یک محتوی جذاب و کاربر پسند در بازه زمانی بسیار کوتاهی به میلیونها کاربر دسترسی پیدا کرد و آنها را با محصول و خدمات آشنا کرد.
    بازاریابی ایمیلی: استفاده از ابزار ایمیل، جهت اطلاع رسانی و برقراری ارتباط با مخاطبین از اهمیت بالایی برخوردار است، به همین جهت ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی و تکنیکهای مختلف با این زمینه مانند ایجاد صفحه فرود می توانند به شما در طراحی و پیاده سازی یک کمپین موفق دیجیتال مارکتینگ کمک زیادی بکنند.استفاده از ایمیل برای اطلاع رسانی و تبلیغات باید پایبند اصول خاصی باشد زیرا هر روز ده ها ایمیل مختلف برای افراد ارسال میشود و اکثریت افراد حتی بدون اینکه ایمیلها را باز کنند آن را پاک میکنند.به همین دلیل باید به صورتی ایمیلها را بصورت هدفمند نوشت که کاربر را هدایت کند و جذابیت لازم را برای او داشته باشد.
    بازاریابی در شبکه های اجتماعی  و بازاریابی محتوا : بازاریابی محتوا و بازاریابی در شبکه های اجتماعی نیز از اجزای مهم دیجیتال مارکتینگ هستند.حتما شنیده اید که محتوی پادشاه است.این جمله معروف بیانگر اهمیت محتوی و تولید هدفمند آن برای هر نوع سایتی است.محتوی باید بصورت متن, عکس و اینفوگرافیک, فیلم و پادکست ایجاد شود و در تولید آن کاربران هدف و نیاز آنها حتما در نظر گرفته شود.هدف از ایجاد محتوی نباید فقط پر کردن صفحات سایت باشد بلکه محتوی باید برای کاربر ارزش ایجاد کند.مشکلی را از او حل کند و پاسخ سوالی که در ذهن کاربر است را بدهد.در طول محتوی باید به این اصول دقت داشته باشید و طبق استراتژی تولید محتوی که برای سایت دارید بصورت منظم محتوی را ایجاد کنید و همچنین  آنها را هر جا که میتوانید منتشر کنید تا توسط کارابران مختلف دیده شود.

در واقع بازاریابی اینترنتی گام به گام با مشتری در حرکت است. چند نمونه از دیجیتال مارکتینگ در زیر آورده شده است:

    بازاریابی با استفاده از موتورهای جستجو) Search Engine Marketing(

    در این روش با استفاده از تکنیک‏های طراحی سایت و سئو سعی در بهبود جایگاه سایت مورد نظر دارند تا با ارتقا جایگاه سایت در نتایج جستجو و قرار گرفتن در صفحه اول کاربران سریعتر و راحت تر به سایت دسترسی داشته باشند. بهینه سازی به دو صورت بهینه سازی داخلی و بهینه سازی خارجی است. در بهینه سازی داخلی شامل کاربرد درست کلمات کلیدی، لینک‏های داخلی و کلاً بر طراحی سایت دلالت دارد. اما بهینه سازی خارجی مانند لینک‏هایی است که به سایت شما داده می شود.در این روش باید دقت شود که اصول سئو بصورت دقیق و منظم در سایت رعایت شود تا به نتیجه مناسب برسد و اگر در سئو اشتباهی صورت بگیرد میتواند به نابودی رتبه های سایت و  حتی حذف از نتایج جست و جو منجر شود.آن بخضی از سئو که مربوط به داخل سایت میشود شامل رفع ایرادات کد نویسی و ظاهری سایت و همچنین تولید محتوی اختصاصی و با کیفیت بصورت هدفمند با برنامه زمانی مشخص باشد و در کنار آن فعالیت در شبکه های اجتماعی و انتشار محتوی و همچنین ساخت بک لینک از منابع معتبر و مرتبط میتواند باعث کسب رتبه های خوب در گوگل شود.
    بازاریابی با استفاده از شبکه‏ های اجتماعی(Social Network Marketing)

    در این روش که با استفاده از نرم افزارهای ارتباط جمعی نظیر فیسبوک، تلگرام، g+  و ... می باشد صورت میگیرد در این بازاریابی  هدف شناساندن برند و خدمات خود به انسان ها و ارتباط و تعامل بیشتر با مخاطبان و بالفعل کردن مشتریان بالقوه و وفادار کردن این کاربران می باشد. این روش که به نوعی بازاریابی دهان به دهان است کاربران با به اشتراک گذاری کامنت ها این نوع تبلیغ را گسترش می دهند. همچنین از دیگر اهداف این روش لینک دهی و به اشتراک گذاری تصاویر و ویدئوهای خود و بالابردن ترافیک وب سایت می باشد.یکی از اشتباهات رایجی که شرکت ها برای استفاده از شبکه های اجتماعی مرتکب میشوند این است که سعی میکنند همه جا حضور داشته باشند و این اشتباه است. قبل از اینکه در شبکه های اجتماعی فعالیت کنید باید از ابتدا ببینید مخاطبین شما چه افرادی هستند و بیشتر در چه شبکه های اجتماعی میتوان  آنها را یافت.برای مثال شرکتی که فعالیت تولید و فروش ژنراتو دیزلی یا قطعات خودرو میکند نباید در اینستاگرام به دنبال مشتری باشد زیرا محصولاتی که تولید میکند مشتری خاص دارد و باید به سراغ شبکه اجتماعی مانند لینکداین برود که تخصصی کسب و کار است.
    بازاریابی محتوایی ontent MarketingC

    این نوع از بازاریابی در تلاش برای ارائه محتوایی است که بتواند با کمترین و مناسب ترین کلمات بهترین و عمیق ترین تأثیر را بر مخاطبان گذاشته و از طریق درگاه و کانال های ارتباط جمعی کاربران به نشر این محتوا بپردازند و مشتریان را به سمت وب سایت شما هدایت کند.
    نمایش تبلیغات

    نمایش تبلیغات نوع دیگری از تبلیغات است که برای کاربران راحت تر و قبل فهم تر و تاثیرگذاری بیشتری دارد. بنر نوعی از این تبلیغات می باشد که بدون هزینه نمی باشد. ویدئوهای تبلیغاتی که شرکت ها از محصولات و خدمات خود تهیه میکنند با بالا رفتن سرعت اینترنت جای خود را در تبلیغات بیشتر باز کرده اند.برای نمایش تبلیغات هم باید وقت گذاشت و استراتژی مناسب تعیین کرد و همچنین کانالهای مختلف تبلیغاتی را بررسی و موارد کاربردی را انتخاب کرد تا در مقابل سرمایه خرج شده حداکثر نرخ بازگشت سرمایه یا ROI را داشته باشید.وقتی کمپین تبلیغاتی ایجاد شد باید در بازه های زمانی مختلف میزان تاثیر گذاری و بازده آن را تست کنید و تا حد ممکن آن را بهینه سازی کنید و اگر میبینید بازده خاصی برای شما ندارد آن کانال تبلیغاتی را کنار بگذارید و به سراغ ابزارهای دیگر بروید.برای مثال اگر از تبلیغات بنری بازده خوبی نمیگیرید به سراغ تبلیغات ادوردز بروید و اگر آن هم برای شما مناسب نیست میتوانید به سراغ تبلیغات تلگرام یا حتی اس ام اس بروید.با استفاده از ابزارهای آنالیزی میتوانید بفهمید هر روش تبلیغاتی چقدر برای شما تاثیر گذار بوده است و بر اساس این آمار مسیر آینده برنامه نمایش تبلیغات آنلاین خود را مشخص کنید.
    بازاریابی ایمیلی Email Marketing

    بازاریابی ایمیلی یکی از شایع ترین نوع بازاریابی می باشدکه با طراحی مناسب صفحه فرود سایت و ارسال منظم ایمیل به مشتریان می توانید مشتریان بالقوه بیشتری را به صورت وفادار نگه دارید و از اهداف آن میتوان به معرفی برند به مشتریان، اطلاع رسانی مشتریان از تازه ترین محصولات و خدمات، هنگامی که مشتریان وارد سایت شما می شوند و ایمیل شان را در اختیار شما قرار میدهند در واقع علاقه مندی خود را به سایت اعلام میدارند و حتی با ترک سایت با داشتن ایمیل می توانید آنها را به سایت خود برگردانید و حتی می توانید نتایج ایمیل های ارسالی را از مشتریان دریافت کرده و مطابق بازخورد مشتریان محصولات آینده خود را طراحی کنید.نکته مهمی که در بازاریابی ایمیلی باید رعایت شود این است که نباید هرگز  مزاحم حریم شخصی افراد بشوید و بصورت ناخواسته هر روز به بهانه های مختلف به آنها ایمیل ارسال کنید.هیچ کاربری این رفتار را نمیپسندد و با این کار فقط ارزش برند و خودتان را زیر سوال میبرید.سعی کنید ایمیلها در بازه های زمانی مشخص شده و بصورت هدفمند فقط برای کاربرهایی که خودشان تمایلشان را برای دریافت ایمیلهای شما اعلام کرده اند و در خبرنامه سایت عضو شده اند بفرستید و همچنین قابلیت انصراف از خبرنامه را در انتهای آن قرار بدهید.
    بازاریابی در موتورهای جستجو یا Search Engine Marketing

    بازاریابی از طریق موتورهای جستجو به دو نوع سئو و به ازای هر کلیلک می باشد. که در سئو مربوط به طراحی مناسب سایت می باشد اما تبلیغات کلیکی مبلغی به موتورهای جستجو پرداخت می کنید و سایت شما در قسمت تبلیغات نمایش داده خواهد شد و به ازای هر کلیلکی که کاربر پس از جستجو در موتورهای جستجو بر روی تبلیغات شما کلیک میکند هزینه محاسبه میگردد. در نظر داشته باشید که بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM شامل دو بخش می شود: بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا سئو (SEO) و تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو یا PPC که مخفف Pay Per Click است.تبلیغات کلیکی در موتور جست و جو میتواند بسیار کم هزینه شود اگر بتواند کمپین های خود را بهینه سازی کنید و کیورد هایی را در نظر بگیرید که بازدهی بیشتری برای شما دارند و کیوردهای گران قیمت را در صورت عدم کارآیی حذف کنید.بسیاری از شرکتها در ایران بدون داشتن مشاور مناسب و حرفه ای در تبلیغات آنلاین بصورت بی هدف کمپین های مختلف راه اندازی و هزینه بسیار زیادی بابت تبلیغات گوگل میدهند. در صورتی که میتوان با بهینه سازی صفحه فرود و کیورد های مشخص شده برای کمپین تا حد زیادی هزینه های تمام شده برای شرکت را کاهش داد و از طرف دیگر بازدهی بیشتری از کمپین گرفت.

مزیت دیجیتال مارکتینگ قیمت مناسب، در دسترس بودن و 24 ساعته بودن است. همچنین به دلیل خاصیت دروانگرا بودن روش های Digital Marketing ، بازاریابی اینترنتی می تواند در بسیاری از مواقع در کسب و کارهای مختلف موفق عمل کند و نتیجه موثر ایجاد نماید. استفاده از دیجیتال مارکتینگ روز به روز در حال افزایش است و روش های بازاریابی درون گرا به مرور جایگزین روش های سنتی بازاریابی مانند بازاریابی تلفنی، تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات رادیویی، تبلیغ در روزنامه ها و... خواهند شد.

در نظر داشته باشید که قابلیت تغییرات سریع، اندازه گیری اتفاقات و همچنین هدف گذاری های مشخص از مهمترین مزیت های Digital marketing است و بهینه سازی فرایندهایی که منجر به ایجاد مشتری می شود در این روش بسیار کاراتر انجام می شود. همچنین در نظر داشته باشید که بازاریابی از طریق ابزارهای دیجیتال هم برای افزایش فروش و هم برای برندسازی در بستر اینترنت کارایی قابل ملاحظه ای نسبت به روش های سنتی و تبلیغات آفلاین دارد.
بازاریابی محتوایی و بازاریابی درون گرا

بازاریابی محتوایی و بازاریابی درون گرا از مزیت ها و ویژگی های خاص در حوزه بازاریابی دیجیتال است. در واقع با این روش به جای اینکه شما به دنبال مشتری بروید و تبلیغات آزاردهنده برای مشتریان ارسال کنید، با تولید محتوای مفید برای آنها باعث می شوید که آنها به سمت شما بیایند و مشتریان را به سمت خود جذب می کنید. دقیقا به همین دلیل است که بازاریابی درون گرا را عده ای بازاریابی ربایشی یا بازاریابی جاذبه ای نام نهاده اند. تولید محتوای خوب و مفید باعث می شود که خوانندگان محتوا به شما اعتماد بیشتری داشته باشند و ایجاد اعتماد در مخاطب منجر به فروش می شود.

منبع:

https://www.web24.ir

ویدئوی مرتبط

امتیاز دهید Article Rating
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.